26/11/2017 Hana 0Comment

Manhattan, naše poslední zastávka na cestě a musím říct, že tohle byl opravdu můj velkej sen a vidět ho na vlastní oči, bylo vážně úžasný. V New Yorku jsme strávili pouze 4 dny, které byly opravdu málo.

Výlet do Ameriky je ale hodně drahá záležitost. Pokud koupíte letenky a ubytování v akci, tak už to může být určitě přijatelnější.

Jinak je ale ubytování drahé. Je určitě nejlepší si ho zarezervovat dopředu. My jsme bydleli v Chinatownu kousek od ulice Little Italy v Manhattanu, kde jsme měli společné sprchy a pokoj tak malý, že bych ani neřekla, že je to možné 😁, a to za cenu 100$/1noc/2osoby (přikládám fotku i když zrovna nemáme moc uklizeno :D)

New York se skládá celkem z pěti částí a to jsou Brooklyn, Manhattan, Bronx, Queens a Staten Island.

 

Times Square

Tolik lidí na jednom místě jen tak někde neuvidíte. Times Square je obří křižovatka, která se dříve jmenovala Longarce Square. K přejmenování na „Times Square“ došlo v dubnu 1904 podle budovy Times Building, která je nyní přejmenovaná na One Times Square. Sídlí zde spousta firem, obchodů a divadel.

Patří mezi nejznámější turistické atrakce v New Yorku, především kvůli spoustě světelných billboardů.

Najdete tu taky hodně žebráků. Jsem trochu citlivka a když jsem viděla žebráky se psy, bylo to pro mě vážně srdcervoucí. Jeden, který byl právě na Times Square, ležel na zemi se psem, který se ani nehnul. Chtěla jsem si vzít každého chudáčka domů (ne bezdomovce, ale psa :D).

Bohužel jsem musela zavírat oči a dělat, že se mě to netýká, tak jako to dělají všichni ostatní. Jinak bych sebou už měla nejmíň 20 psů 🙁

 

 

Central Park – Hotel Plaza

“Hotel Plaza, nejelegantnější hotel v New Yorku.” Tuhle větu jsem řekla asi milionkrát.. “A proč taky né, viďte?” Sám doma je moje srdcovka. Takže najít hotel Plaza byl jasnej plán, ale težkej! Od té doby už zde vyrostlo pár nových mrakodrapů a najít ho, byla fuška. Stáli jsme pod ním a říkali: “Tak je to on nebo ne. To asi není.” Z dálky od jezera v Central parku už to bylo jasné.

Prošli jsme pouze kousek parku, projít ho celý by nám zabralo asi hodně času. Jeho rozloha je totiž 4 km x 800 m. Pokud by se Vám ale nechtělo chodit, nebo neměli tolik času, můžete si zde zaplatit jízdu kočárem, nebo kolo s povozem, kde Vás provezou po známých místech.

Park byl otevřený v roce 1859 a i přesto, že většina parku vypadá přírodně, je vytvořena uměle. Najdete tu dva bruslařské stadiony, hřiště pro různé sporty, dětské hřiště nebo také volně pobíhající zvěř.

Co mě asi nejvíce zaujalo, jsou uměle vytvořená jezírka. Můžete tam totiž krmit nejen kačeny, ale i vodní želvy, kterých je tam opravdu mnoho.

 

 

Doprava, jídlo..

V Manhattanu, ale i okolí je skvělá doprava metrem (značené Subway) a je to jednoduché. Už na letišti (přistáli jsme na LaGuardia) máte žluté budky, kde si koupíte kartičku, kterou si musíte přednabít. Platit můžete kartou nebo hotově. Hned vedle budky jsou informace o dopravě, kde Vám rádi řeknou, kterým máte jet autobusem nebo metrem a dají Vám i leták s trasami metra.

Z letiště LaGuardia musíte jet busem, pro který platí stejná kartička jako na metro. Můžete mít jednu pro více osob a potom tedy cvaknete podle osob. Na letišti JFK je metro, takže autobus řešit nemusíte.

Jedna cesta metrem kamkoliv stojí 2,5$ a potom už Vám stačí jen vědět na které metro počkat. Důležité je taky být na správné straně, a to poznáte podle cedulí uptown nebo downtown, někde totiž není možné přejít vnitřkem, ale musíte zpět ven a to už jsou další doláče. Plánek tras metra si také můžete stáhnout na internetu (pro představu přikladám foto).

Už teď se těším, až se vrátím zpátky a dám si opět Hot Dog ze stánku na ulici.. Houska s párkem naplněná hořčičí, nějakým zvláštním zelím a pár různých dresinků. No vážně super.. a co mě překvapilo, byla i skvělá cena 😀 cca 3$. No jinak taky, ale potom doporučuji, pohybovat se v blízkosti záchodů, bude možná potřeba.. Ale stojí to za to! 😀

Jídlo na ulici bylo asi nejlepší. Opět použiju větu “co mě nejvíc zaujalo” – já byla pořád něčím zaujatá :D.. Takže co mě nejvíc zaujalo, byla na pohled naprosto dokonalá točená zmrzlina ze stánku, která byla posypaná různě barevným zdobením. Druhů bylo několik, ale když jsem si vybírala a viděla cenu 9$, tak jsem zůstala jen u vybírání. Žijeme jen jednou, to jo.. ale zase cca 200,- za takovou střední točenou zmrzlinu, se mi dávat nechce..

 

 

Socha Svobody a jak se k ní dostat

Sochu Svobody jsme viděli vážně jenom z dálky.

Na ostrov Staten Island ale jezdí trajekty (Staten Island Ferry), které vyplouvají každou půlhodinu, aby se lidé dostali na ostrov a co jsem ještě v tu dobu netušila, že jsou zcela zdarma.

Na ostrově vystoupíte, můžete se na sochu podívat zblízka, nebo prozkoumat ostrov a pak další lodí zpět směr Manhattan.

 

 

Brooklynský most

Hned po tom, co jsme viděli miniaturní Sochu Svobody, jsme šli najít Brooklynský most, který si nemůžete nechat ujít.

Co mě opět zaujalo je, že se most stavěl 13 let. Jeho délka je cca 500 m, spojuje Manhattan a Brooklyn a denně přes něj přejede kolem 150 000 aut. Tipla bych si, že přes něj projde ještě víc lidí. Když jsme se na most snažili dostat my, byla to totiž hlava na hlavě, ale asi jako všude v New Yorku.

Přes most vede jak pěší, tak i cyklistická zóna. Půjčit si kolo a projet se až do Brooklynu, je určitě dobrý nápad.

Most bude, ale podle mě nejhezčí v noci, když je osvícený. Najít si vzdálenější místo a dívat se na most s drinkem v pytlíku, je určitě na mém příštím seznamu 😀

 

 

Top of the Rock nebo Empire State Building

Rockefeller Plaza je mrakodrap, ze kterého se můžete podívat na Empire State Building. V posledním 70 patře je vyhlídková terasa, jinak také nazývána Top of the Rock. Najdete ho v Rockeffeler centru, kde mají v zimě ten největší vánoční strom 😉 Záleží na Vás, který mrakodrap zvolíte. Na obou se platí vstupné a fronty budou také stejné. Nejlepší je proto, koupit vstupenku online.

Empire State Building má dokonce 102 pater. Na vyhlídku můžete jít do 86. patra za 27$ nebo do 102. patra za které už si připlatíte víc.

Lidmi byl mrakodrap dříve přezdívaný Empty (prázdný) Building. V době kdy byl dostavěný, byla hospodářská krize a budova byla pár let téměř prázdná. Postupem času se to zlepšilo a dnes sídlí v budově 100 firem.

Co mě ale dostalo, je každoroční běh v budově Empire State Run-up. Závodníci musí vyběhnout do 85. patra, což je 1575 schodů a ty nejlepší to zvládnou za necelých 10 minut. Noo, já bych to vyšla tak za den, natož to vybíhat..

 

 

Memorial 9/11

U nás známé jako “dvojčata”, která byla zničena při teroristickém útoku 11. září 2001.

Na jejich památku pak na místě, kde stály, byly vytvořeny nádrže, na kterých jsou vyryta všechny jména obětí. Mezi nádržemi najdete také muzeum.

Když jsme k nádržím přišli, zalil mě studený pot. Nikdy jsem nic podobného nezažila.. Byl to pro mě vážně silný okamžik.

V bezprostřední blízkosti je postavený mrakodrap One World Trade Center jeho základem jsou tři ocelové sloupy a jeden z nich je popsán tisíci ručně psanými vzkazy jako připomenutí obětem atentátu.

Každý rok 11.9. také na památku z One World Trade Center svítí dva sloupce světla až do nebe, které jsou vidět i ze 100 km vzdálenosti. Nazývány Tribute in Light (pocta světlem) – doporučuji si vyhledat obrázky, vypadají vážně skvěle.

 

 

Wall Street

Wall Street nám prostě přišla do cesty a jsem hrozně ráda, že jsem to tam mohla vidět.

Zdálo se mi to tam dost povědomé, ale z filmu Vlk z Wall Street to nebylo. Nějak jsme nemohli přijít na to proč. Po tom, co jsem viděla v ulici zábrany z Batmana (Temný rytíř povstal), jsem se toho všeho nemohla nabažit. Zábrany, které jsou na zemi, jsem myslela, že jsou jen ve filmu, ale jsou tam i normálně. Proč to tak je, jsem nezjistila doteď. Atmosféra je tam úžasná. Cítila jsem z toho tu pravou Ameriku, kterou jsem si vždy představovala.

Na Wall Street je toho hodně zajímavého, jako třeba budova Newyorské burzy nebo také Federal Hall, kde proběhla přísaha George Washingtona jako prvního prezidenta Spojených Států.

Jako symbol stojí na schodech jeho bronzová socha. V Batmanovi byla socha v hodně záběrech vymazána, ale pokud se dobře díváte, můžete ji tam na chvilku zahlédnout.

 

 

Další zajímavá místa

Co určitě ještě stojí za zmínku je High Line. Dříve to byla nadzemní vlaková trať, dnes už je to park. Poslední vlak přes ní projel v roce 1980 a trať se měla zničit. Lidem se to nelíbilo a nyní trať sami udržují a starají se o zeleň.

Dále také určitě musíte navštívit Flatiron Building. Je to budova ve tvaru žehličky, která má v nejužším místě jen 2 metry. Je považována za jeden z prvních mrakodrapů v New Yorku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.